Виставка «Подорожі едокко» мистецтво японського міста 17 – 19 століть з колекції Музею Ханенків
Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
у рамках Року Японії в Україні
презентує виставку
«Подорожі едокко»
мистецтво японського міста 17 – 19 століть з колекції Музею Ханенків
відкриття 1 червня 2017 року о 17.00
у виставкових залах Східної колекції
(вул. Терещенківська, 17)
На виставці «Подорожі едокко» буде продемонстровано одну з найбільш цінних частин музейного зібрання японських пам’яток 17-19 століть – кольорову гравюру і твори декоративно-прикладного мистецтва. Більшість із експонованих на виставці творів свого часу були придбані засновником музею Богданом Ханенком, вони мають високу мистецьку та історико-культурну цінність.
Закрита від усього світу протягом століть, Японія відкрила свої кордони після буржуазної революції 1868 року. Яскрава самобутня цивілізація вразила уяву багатьох письменників, художників, композиторів Старого світу. З другої половини 19 століття почали формуватися приватні та музейні зібрання. Не уникнув загального захоплення й Богдан Ханенко – у 1912 році він придбав низку творів японського мистецтва – 237 аркушів кольорової ксилографії та колекцію з понад 400 деталей оздоблення самурайських мечів – цуба.
Експозиція розкриє глядачам унікальні аспекти культурного і соціального життя японців у добу Едо – так, за назвою столиці, називався в історії Японії період від початку 17 до середини 19 століття. Маленьке селище поблизу Токійської затоки, що мало назву Едо («Річкові ворота»), у 1606 році стало місцем будівництва укріпленого замку. Дуже швидко воно перетворилося на адміністративний центр і осередок економічного та культурного життя з мільйонним населенням, стало символом міського життя цілої епохи.
Саме в Едо з´явився головний персонаж цієї епохи – едокко («народжений в Едо»), життєлюбний, кмітливий городянин, любитель ризикованих пригод, палкий коханець, людина честі та вишуканих манер. Едокко захоплювався «картинами швидкоплинного світу» – гравюрами укійо-е та акторською грою в театрі кабукі, знаходив розраду з красунями-гейшами, мешканками кварталу розваг Йосівара, щиро милувався красою краєвидів, які відкривалися оку подорожнього на станціях дороги Токайдо.
Вже традиційно для нашого музею виставка супроводжуватиметься змістовними текстами-оповіданнями про гравюру укійо-е, театр кабукі та акторів-кумирів тогочасної публіки, красунь кварталу Йосівара, краєвиди дороги Токайдо.
Куратор виставки – завідувач відділу мистецтв країн Сходу Галина Біленко
Виставка триватиме до 3 вересня 2017 року