Музей історії міста Києва з філіями
Музей історії міста Києва, створений 1978 р., за час існування змінив кілька локацій: Будинок війта по вул. Костянтинівській, 6, Кловський палац – пам`ятку архітектури середини ХVІІІ століття, де у травні 1982 року було відкрито експозицію, яка висвітлювала історію Києва від перших поселень до сучасності. Музей історії міста Києва швидко став одним із найголовніших науково-освітніх центрів столиці України, справжньою її візитівкою. За розпорядженням Кабінету Міністрів України в 2004 році Кловський палац було передано Верховному Суду України, Музей було закрито, а його колекцію «тимчасово» переміщено до Палацу мистецтв «Український дім».
В 2012 році під натиском громадськості Музею історії міста Києва було передано приміщення по вулиці Богдана Хмельницького, 7, де Музей відновив експозиційну діяльність і нині функціонує як Музейно-виставковий центр.
Колекція Музею сягає 300 тисяч музейних предметів: археологічні пам`ятки періоду Русі, реліквії міського самоврядування, стародруки, особисті речі киян видатних, відомих і невідомих, мистецькі твори різних часів та інші артефакти, які висвітлюють історію древнього міста.
Сьогодні Музей історії міста Києва є найбільшим у столиці України музейним об`єднанням, яке складається із 8 діючих музеїв-філій та 2 музеїв-філій (Музей Сержа Лифаря та Музей авангарду), які перебувають на стадії створення. Музеї-філії органічно доповнюють загальну концепцію Музею історії міста Києва та висвітлюють різні сфери життя Києва та його мешканців.
Музейно-виставковий центр
філія Музею історії міста Києва
Музейно-виставковий центр – один із головних центрів культурного життя столиці України. Історичні тематичні виставки в сучасній презентації знайомлять відвідувачів з різними епізодами з історії Києва, особливостями розвитку міста в той чи інший період, а сучасні мистецькі проєкти демонструють найкращі роботи як добре знаних, так і молодих митців України і світу.
Музейно-виставковий центр – це культурний осередок Києва, де відбуваються творчі зустрічі, дискусії, майстер-класи, музейні заняття для школярів та дошкільнят, програми сімейного дозвілля та інші культурно-освітні заходи.
Інклюзивний простір забезпечує комфортне перебування всім категоріям відвідувачів, а спеціалізовані музейні програми, розроблені для людей з інвалідністю, роблять візит до музею наповненим інформацією і враженнями.
Завдяки віртуальним 3D-турам можна перенестись в Бабин Яр 1941 року і стати свідком трагедії, помандрувати на трамваї Хрещатиком 1913 року, побувати в містах-сателітах Києва, щойно звільнених від російських окупантів навесні 2022 року.
В Музейно-виставковому центрі зазвичай демонструється 4-5 різноманітних виставкових проєктів одночасно, отже, кожен може спланувати програму візиту за своїми вподобаннями
Адреса: м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 7
Генеральний директор Музею історії міста Києва: Діана Попова
Графік роботи: середа-неділя з 12:00 до 19:00 (каса працює до 18:15),
понеділок, вівторок – вихідні
Телефон для довідок +38 044 520 28 25
Eлектронна пошта: [email protected]
Сайт: https://kyivhistorymuseum.org.ua/uk/
Facebook: https://www.facebook.com/kyivhistorymuseum/?locale=uk_UA
Instagram: https://www.instagram.com/museumofkyiv/
TikTok: https://www.tiktok.com/@museumofkyiv?_t=8m0qX3ASLTB&_r=1
Музей української діаспори
філія Музею історії міста Києва
Музей української діаспори представляє історію й мистецьку спадщину українців світу, від перших українських переселенців кін. ХІХ ст. до представників третьої хвилі еміграції, що опинилися за межами батьківщини під час Другої світової війни, та їхніми нащадками.
Музей було засновано у 1999 році в реконструйованій садибі на Печерську. В основу колекції були покладені артефакти, передані закордонними українцями на Батьківщину.
Серед відомих персоналій, представлених у музеї, – державні та політичні діячі Павло й Данило Скоропадські, останній Президент УНР в екзилі Микола Плав’юк, герой російсько-української неоголошеної війни Маркіян Паславський.
Змістовним акцентом експозиції є розповідь про закордонні спільноти, діяльність яких була спрямована на відновлення української державності та збереження національної ідентичності, – Українське Національне об’єднання в Канаді, Світовий конгрес українців, Пласт та ін.
Неабияку цінність має мистецька колекція музею. Відвідувач має змогу ознайомитися з творчістю видатних українських художників світу: Олекси Булавицького, Давида Бурлюка, Петра Капшученка, Анатоля Коломийця, Петра Кравченка, Тимофія Мессака, Людмили Морозової, Володимира Савчака, Степана Хвилі, видатної мистецької династії Кричевських.
Музей також розповідає про Українську республіканську капелу та її творця – диригента Олександра Кошиця, завдяки якому світ дізнався про музичну Україну.
Адреса: м. Київ, вул. Князів Острозьких, 40Б
Завідувач філії: Оксана Підсуха
Графік роботи: середа-неділя з 11:00 до 18:00 (каса працює до 17:15),
понеділок-вівторок – вихідні
Телефон для довідок: +38 044 280 64 18
Електронна пошта: [email protected]
Сайт: https://diaspora.com.ua/
Facebook: https://facebook.com/MuseumUkrainianDiaspora
Instagram: https://instagram.com/diasporamuseum
Telegram: https://t.me/diasporamuseum
TikTok: https://tiktok.com/@diasporamuseum
Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського
філія Музею історії міста Києва
Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського - науково-дослідний, культурно-освітній заклад, створений згідно з рішенням Київської міської ради № 87 від 03 лютого 1992 р. Експозицію музею офіційно відкрито 09 листопада 2006 р. в меморіальному будинку, який Грушевські придбали 1908 р. Дім є історичною пам’яткою, занесеною до Державного реєстру національного культурного надбання. Музейний простір Дому наповнюють меморіальна квартира Михайла Грушевського та його родини (3-й поверх) й історико-біографічна експозиція про життєпис вченого (2-й поверх).
Колекція Історико-меморіального музею Михайла Грушевського, яка налічує понад 7 тис. музейних предметів, є складовою частиною фондового зібрання Музею історії міста Києва. Унікальною є збірка світлин вченого та його рідних від 1865 р., значна частина з яких збереглася в єдиному примірнику. До музейних раритетів належать листи М. Грушевського, портрет доньки Катерини роботи маляра І. Труша (1903), найповніше в Україні зібрання творів історика та видань за його редакцією, меморіальні меблі та побутові речі, твори В. Кричевського й Г. Нарбута.
Музей Михайла Грушевського за понад 30 років своєї історії став авторитетним центром грушевськознавства в Україні, а на ґрунтовних студіях його науковців розроблено та впроваджено численні науково-освітні креативні проєкти нового формату: вистави, фестивалі, імпрези, імерсивні шоу, дитячі програми.
З початком повномасштабної російської агресії з метою збереження меморіальних реліквій експозицію музею згорнуто. В меморіальному просторі наразі створено постійно діючу виставку «Свої/Чужі: люди спомини, речі Паньківської, 9», яка вдало поєднує розповіді про родину Грушевських та Дім з історією формування колекції. Популярними залишаються традиційні освітні проєкти як для дорослих, так і дітей
Адреса: м. Київ, вул. Паньківська, 9, Київ
Завідувач філії: Світлана Панькова
Графік роботи: середа-неділя з 10:00 до 18:00 (каса працює до 17:15), понеділок-вівторок – вихідні
День безкоштовного відвідування: останній четвер кожного місяця
Телефони для довідок:+38 044 288 28 07; +38 044 288 28 82
Eлектронна пошта: [email protected]
Сайт: https://immh.kyiv.ua/ua
Facebook: https://www.facebook.com/museumMykhailoHrushevsky
Instagram: https://www.instagram.com/hrushevsky_house/
Музей «Садиба на Кудрявці»
філія Музею історії міста Києва
«Садиба на Кудрявці» — таку назву отримав музей, який розповідає про побутове, соціальне та культурне життя Києва ХІХ ст. Музей розташований в дивовижному та дуже атмосферному місці. Кудрявець, Кудрявська гора – давня історична місцевість Києва, назва якої походить від дерев і чагарників, які мальовничо «кудрявилися» в цьому колишньому передмісті Києва. Кудрявець був околицею міста, власне як район заселення почав інтенсивно розбудовуватися в другій половині ХІХ ст. У 1883—1884 роках на замовлення тодішнього власника садиби викладача Третьої гімназії А. Демуцького за проєктом архітектора М. Іконникова було зведено цей двоповерховий будинок.
Серед власників та мешканців садиби були представники професорсько-викладацького складу Київської духовної академії та члени їх родин. А також такі відомі особистості, як публіцист і громадський діяч Павло Мазюкевич, письменниця і лексикографиня Марія Грінченко – дружина відомого українського вченого Бориса Грінченка, донька власника садиби Дінора Мазюкевич – авторка макету стародавнього Києва, який експонується в Національному заповіднику «Софія Київська» та ін.
Наразі постійної експозиції «Садиба на Кудрявці» ще не має, але тимчасові виставки, науково-освітні проєкти, мистецькі події, які регулярно відбуваються в музеї, відтворюють атмосферу життя киян в типовій міській садибі та показують самобутність й національну специфіку Києва ХІХ — початку ХХ століть.
Адреса: Київ, вул. Кудрявська, 9
Графік роботи: середа – неділя з 11:00 до 17:00 (каса працює до 16:00),
понеділок - вівторок – вихідні
Телефон для довідок: +380507644351
Електронна пошта: [email protected]
Facebook: https://www.facebook.com/sadybanakudryavtsi
Instagram: kudriavets_museum
ТікТок: kudriavets_museum
Музей Шолом-Алейхема
філія Музею історії міста Києва
Музей Шолом-Алейхема пропонує постійно діючу тематичну експозицію, екскурсії та лекції, присвячені життю та творчості видатного українського письменника єврейського походження Шолом-Алейхема (Соломона Рабиновича). Серед видатних письменників нашої країни, чия творчість витримала іспит часу і ввійшла до скарбниці світової культури, почесне місце займає класик єврейської літератури Шолом-Алейхем.
Музей Шолом-Алейхема є місцем проведення виставок творів мистецтва та виконує функції науково-дослідного та культурно-просвітницького центру, проводячи низку культурно-освітніх заходів зі світової та української історії, культури та мистецтва. Музей також проводить майстер-класи з образотворчого мистецтва.
Адреса: м. Київ, вул. Велика Васильківська, 5 (ТРЦ «Арена Сіті»)
Завідувач філії: Ірина Климова
Графік роботи: вівторок-неділя з 11:00 до 17:00 (каса працює до 16:15),
понеділок - вихідний
Кожний останній четвер місяця - санітарний день
Телефон для довідок: +38 044 235 17 34
Електронна пошта: s[email protected]
Сайт: http://SholomAleichemMuseum.com
Facebook: група - https://www.facebook.com/groups/sholomaleichem , сторінка - https://www.facebook.com/sholomaleichemmuseum
Instagram: https://www.instagram.com/sholomaleichemmuseum
Telegram: https://t.me/sholomaleichemmuseum
WhatsApp: https://chat.whatsapp.com/I6mHRCNLo952Q0lKpD5F2A
YouTube: https://www.youtube.com/@sholomaleichemmuseum
Музей окупації Києва
філія Музею історії міста Києва
Експозиція Музею окупації Києва присвячена ключовим етапам історії міста у ХХ ст.: від Першої світової війни та початку Української революції 1917 року, через голод і терор, досвід Другої світової війни, до відновлення державного суверенітету і незалежності у 1991 році.
У центрі уваги експозиції - історія, ідеологія та функціонування окупаційних режимів, терор, опір та колаборація, руйнування міського середовища та суспільних зв'язків, життя людей на тлі великих потрясінь ХХ століття. Ці теми лишаються актуальними і в сучасній Україні.
Музей регулярно проводить просвітницькі заходи, майстер-класи, лекторії та пішохідні екскурсії, а також тимчасові тематичні історичні та художні виставки.
Адреса: м. Київ, вул. Дениса Антіпова 49/1 (парк Партизанської слави),
ст. М "Бориспільська " і "Червоний хутір"
Керівник: в.о. завідувача філії Ксенія Стрільник
Графік роботи: з квітня по жовтень з 11:00 до 18:00, з листопада по березень – з 10:00 до 17:00 (каса зачиняється за 45 хвилин до закриття музею),
понеділок-вівторок - вихідні
Телефон для довідок: +380 44 563 30 06
Електронна пошта: [email protected]
Instagram: @KYIVOCCUPEIDMUSEUM
Facebook: Музей окупації Києва
Музей шістдесятництва
філія Музею історії міста Києва
Офіційне відкриття Музею шістдесятництва відбулось 22 серпня 2012 року. Цій події передувала майже 20-річна робота зі збору матеріалів для колекції майбутнього музею, ключову роль в якій зіграли власне учасники когорти шістдесятників: Надія Світлична, Микола Плахотнюк, Галина Возна-Кушнір, Людмила Семикіна, Галина Севрук, Вікторія Цимбал, Маргарита Довгань та ін. Музей розміщений у будівлі «Клініки Маковського» поч. ХХ ст., що є яскравим зразком сецесії та київського модерну. Символічно, що саме тут було останнє робоче місце В’ячеслава Чорновола, і його меморіальний кабінет-музей став частиною музейної експозиції.
Музей розповідає про українських шістдесятників як ланку руху опору проти радянського тоталітаризму. Шістдесятництво представлене в культурному, правозахисному та політичному аспектах. Експозиція музею налічує більше 20 тисяч експонатів, розкриває історії художників Алли Горської, Опанаса Заливахи, Любові Панченко, Галини Севрук; літературного критика і перекладача Івана Світличного, Івана Дзюби, Євгена Сверстюка, поетів Василя Симоненка, Ліни Костенко, Василя Стуса, журналіста В’ячеслава Чорновола та інших. Тут можна ознайомитися з діяльністю Клубу творчої молоді, колекцією самвидаву, поринути в мистецьке середовище Києва 1960-х років. Більшість шістдесятників були засуджені до тюремного ув'язнення або зазнали різноманітних утисків. Частина учасників цього руху поплатилася життям за свою нонконформістську діяльність. Однак їхня жертовність, правозахисна і політична активність сприяли здобуттю незалежності України.
Адреса: м. Київ, вул. Олеся Гончара, 33А
Завідувач філії: Олена Лодзинська
Графік роботи: вівторок – неділя з 10:00 до 18:00 (каса працює до 17:15), понеділок – вихідний
Телефон для довідок – +38 044 234 12 04
Електронна адреса: [email protected]
Сайт: https://museum60.com/
Facebook:https://www.facebook.com/profile.php?id=100076214559531&locale=uk_UA
Instagram: https://www.instagram.com/museum_60s/?hl=uk
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCzum4yMTh6q0_tG9CoDdJuA
Літературно-меморіальний музей Михайла Булгакова
філія Музею історії міста Києва
Літературно-меморіальний музей М. Булгакова на Андріївському узвозі, 13 був створений за Рішенням виконавчого комітету Київської міської ради № 117 від 09.02 1998 р. Музей знаходиться в пам'ятці архітектури, містобудування, історії (наказ Міністерства Культури України від 21.10.2011 №912/0/16 -11).
Будинок на Андріївському узвозі,13 - місцева садиба прибуткового типу (1989 р.). Автор проєкту —архітектор М. Горденін. Родина Булгакових винаймала другий поверх головного будинку в 1906 -1919 рр. у господарів садиби Листовничих.
Літературно-меморіальний музей М. Булгакова - культурно-освітній та науково-дослідний заклад, основними напрямками роботи якого є дослідження київського періоду життя всесвітньо відомого письменника М. Булгакова, історичні дослідження історії садиби Андріївський узвіз, 13, її господарів, мешканців, дослідження Києва кін. ХІХ-поч. ХХ ст. та відомих киян того часу.
Музей налічує більше шести тисяч експонатів, серед яких унікальні оригінали фото, автографів, листів, прижиттєвих видань М. Булгакова. Окремо музей має колекцію родини Булгакових, Глаголєвих, Листовничих, В.Некрасова. За роки існування музей зібрав бібліотеку із зарубіжних видань перекладів творів М. Булгакова мовами світу. На матеріалах колекції Літературно-меморіальний музей постійно робить виставки, проводить екскурсії, створює сучасні мистецькі та науково-освітні проєкти.
Адреса: м. Київ, Андріївський узвіз, 13
Завідувач філії: Людмила Губіанурі
Графік роботи: середа-неділя з 12:00 до 18:00 (каса працює до 17:30),
понеділок, вівторок - вихідні
Телефон для довідок - +38 044 425 3188
Електронна пошта: [email protected], [email protected]
Сайт: https://bulgakovmuseum.com/
Facebook: https://www.facebook.com/bulgakovmuseuminkyiv/?locale=uk_UA