Виставка «Києво-Межигірський фаянс з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва»
Департамент культури КМДА
Національний музей українського народного декоративного мистецтва
презентують виставку
«Києво-Межигірський фаянс з колекції НМУНДМ»
15 березня 2017 року о 17:00
Національний музей українського народного декоративного мистецтва
(вул. Лаврська, 9)
У Національному музеї українського народного декоративного мистецтва зберігається найбільша в Україні за кількістю пам’яток колекція виробів Києво-Межигірської фаянсової фабрики – понад 900 предметів.
Фабрика була заснована у 1798 році недалеко від Києва і проіснувала майже 80 років, припинивши свою діяльність у 1877 році. Від початку підприємство створювалося як комерційне, було першим в колишній Російській імперії з виготовлення фаянсу і першим, на якому стали застосовувати друк для декорування виробів.
Найвищим досягненням межигірських майстрів були друковані зображення з ландшафтами Києва, Петербурга і його околиць: Гатчини, Петергофа, Павловська, Царського села. Замовниками, звичайно, були заможні верстви населення, виконувалися сервізи і для імператорського двору.
У кінці 1840 – початку1860-х років на фабриці випускали декоративні тарілки з портретами Т. Шевченка, П. Куліша, М. Костомарова, Д. Гарібальді, О. Барятинського. Велику групу складають твори з кольоровою глазур’ю і рельєфним декором у вигляді листя хмелю, смородини, виноградної лози, стилізованого соняшника, який суцільним візерунком вкриває предмети.
Широко вживалися на виробах з блакитною або зеленою глазур’ю орнамент з дрібних квіточок, який щільно вкриває тло посуду або тільки бордюри в столових, чайних, кавових сервізах, туалетному приладді. Цей декор поруч з виноградною лозою можна вважати найбільш характерним для межигірських виробів і є вершиною майстерності підприємства.
Асортимент був досить значний: чайний, кавовий, столовий посуд, вази різного розміру і призначення, кашпо, чорнильні прибори, рамки, свічники, судки, глечики, кронштейни, садові табурети, предмети сакрального призначення, скульптура.
Перша виставка творів Києво-Межигірської фаянсової фабрики відбулася у 1925 році в приміщенні Всеукраїнського історичного музею ім. Т. Шевченка (нині Національний художній музей України) з ініціативи першого директора музею М. Біляшівського. Друга – в залах Державного музею українського народного декоративного мистецтва (1982 р.) і третя – репрезентована нині в залах музею через 140 років після закриття фабрики.
Вироби Києво-Межигірської фаянсової фабрики демонструють високий рівень художнього і технічного розвитку цього підприємства, репрезентують широкий асортимент, розмаїття форм, своєрідність орнаментики та колориту.
Телефон для довідок: 280-13-43.