Головна  →  Заклади культури  →  Музеї  →  Музей видатних діячів української культури Л.Українки, М.Лисенка, П.Саксаганського, М.Старицького

Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка,

Панаса Саксаганського, Михайла Старицького

01032 м. Київ, Голосіївський район, вул. Сансаганського, 97

www.mvduk.kiev.ua, e-mail:mvdukr@gmail.com 

Історична довідка (Інформація)

Музей видатних діячів української культури створений у 1987 р. на підставі того історичного факту, що наприкінці ХІХ – поч. ХХ ст. у близькому сусідстві (квартал між вулицями Саксаганського та Жилянською) спеціально оселилися поруч генії національної культури Леся Українка, Микола Лисенко, Панас Саксаганський, Михайло Старицький. На території нинішньої музейної садиби бували, гостювали, вирішували українські справи найвідоміші культурні і громадські діячі - М. Коцюбинський, І. Франко, О. Маковей, В. Антонович та багато інших. Тут панувала атмосфера творчості, високого мистецтва, щирого товариства однодумців. «Українським Парнасом» називали тоді цей куточок Києва. Звідси і головний стратегічний напрямок музейної розбудови – відтворення на заповідній історичній території унікального національного культурного центру, який презентував би історичні надбання нашої культури і, водночас, органічно розвивався в якості сучасного мистецького та наукового осередку, Українського Парнасу у його сучасному вимірі.

Меморіальні будинки, де мешкали родини митців, збереглися і є природними межами території Музею, якій надано статус охоронної зони. Відвідувачі і гості Музею мають змогу поринути у вишукану атмосферу життя української інтелігенції кінця ХІХ – поч. ХХ ст., адже інтер’єри відтворені такими, якими вони були за життя прославлених мешканців.

На сьогодні для відвідувачів відкрито три музейні експозиції.

Музей Лесі Українки

В будинку по вул. Маріїнсько-Благовіщенській, 97 (нині вул. Саксаганського) родина великої української поетеси Лесі Українки (Лариса Петрівна Косач-Квітка) мешкала з 1899 по 1909 роки. Дорогоцінні свідчення про стиль життя та побут родини залишила наймолодша сестра Лесі Українки Ізидора Косач.

До експозиції увійшли речі, що належали поетесі та її близьким, твори живопису (серед яких – прижиттєві портрети Лесі Українки та інших членів родини пензля Фотія Красицького), оригінальні вироби народного декоративно-прикладного мистецтва сер. ХІХ - поч. ХХ ст.ст., рідкісні книжкові та періодичні видання, предмети побуту тогочасної епохи.

Музей Миколи Лисенка

Експозиція музею видатного українського композитора, громадського та культурного діяча Миколи Віталійовича Лисенка працює з 1980р. Тут представлені унікальні експонати з творчого архіву композитора, меморіальні речі, подаровані нащадками митця. У меморіальних кімнатах збереглися автентичний паркет, ліпнина, кахляні груби. Саме тут М.В.Лисенко проживав з 1894р. аж до самої смерті у 1912р.

На стінах робочого кабінету композитора розміщено частину його унікальної колекції українських народних музичних інструментів: ліру, торбан, цимбали, кобзу. Тут М.В.Лисенко працював над операми "Тарас Бульба", "Енеїда", "Ноктюрн", останніми випусками "Музики до "Кобзаря".

Музей Михайла Старицького

Експозиція музею видатного українського письменника, драматурга, театрального діяча складається з меморіальної квартири М.П.Старицького та тематичної частини «Продовження сімейних традицій», присвяченої життю та творчості нащадків корифея українського театру.

Точному відтворенню інтер’єрів помешкань послугували спогади онуки письменника Ірини Стешенко, яка передала музеєві численні сімейні реліквії - рідкісні книжки та періодичні видання з родинної бібліотеки, твори живопису, унікальну колекцію кераміки кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Серед найцінніших експонатів музею – письмовий стіл, крісло, шаховий столик Михайла Петровича, ікона «Спас Недріманний», яка належала ще матері драматурга, оригінали рукописів, першодруки творів письменника та його нащадків, особисті речі митця.

Музей Панаса Саксаганського

Експозиція музею Саксаганського має розміститися у меморіальному будинку № 96 по вул. Жилянській, де відомий актор і театральний діяч, представник славного роду Тобілевичів, мешкав з 1912 року аж до своєї смерті (1940 р.). Збереглися майже всі речі, що оточували корифея української сцени за життя, документи, епістолярна спадщина, фото, живописні полотна тощо. До побудови музею П.Саксаганського у виставковому залі музею М.Старицького діє постійна виставка, присвячена творчому й життєвому шляху майстра сценічного перевтілення.

Музей «Іван Франко і Київ» було започатковано 2008 р. Через особистість І. Франка чітко простежується єдність процесу становлення національної самосвідомості та розвитку національної культури на теренах Західної України та Наддніпрянщини. Експозицію музею буде розміщено у будинку № 93-б по вул. Саксаганського, після його капітального ремонту. Приміщення було обране невипадково. Протягом життя Іван Франко підтримував дружні стосунки, був пов'язаний творчою співпрацею та громадською роботою з діячами, постаті яких репрезентовані в нашому Музеї – родиною Косачів (П. Косачем, Оленою Пчілкою, Лесею Українкою, М. Драгомановим), М. Старицьким, М. Лисенком. В експозиції знайдуть відображення три приїзди І. Франка до Києва у 1885, 1886 і 1909 рр., планується створення таких тематичних вузлів як «І. Франко і М. Лисенко», «І. Франко і родина Косачів-Драгоманових», «І. Франко і М. Старицький», «Одруження І. Франка», «І. Франко і Київська Стара громада», «І. Франко і київські видавництва», «І. Франко та Є. Чикаленко» та ін.

Директор Терехова Наталія Юріївна 

Приймальня: тел./факс 289-57-52

ЯК НАС ЗНАЙТИ

Проїзд від станцій Метро «Палац Спорту», «Університет», «Вокзальна» до зупинки «Паньківська».

Версiя для друку

ujkjc