Головна  →  Заклади культури  →  Київська муніципальна академія музики ім. Р.М.Глієра

Київська муніципальна

академія музики ім. Р.М.Глієра

 

вул. Льва Толстого, 31, м. Київ, 0103 тел. (044) 288-32-62,

E-mail kmamglier@glieracademy.org

Офіційний сайт https://glieracademy.org/

Офіційна сторінка у Facebook   https://www.facebook.com/GlierKyivMunicipalAcademyOfMusic

Офіційний канал у YouTube https://www.youtube.com/channel/UCVIDqXv8fAiAf9Q4touPfTA/videos

 

Історична довідка

      Київська муніципальна академія музики ім. Р.М. Глієра є правонаступником першого професійного музичного навчального закладу України – Київського музичного училища, яке було засновано 18 січня 1868 року при Київському відділенні Імператорського Російського музичного товариства з метою професійної підготовки музикантів-виконавців.

        Історія розвитку Академії є історією становлення  українського музичного мистецтва. Відкриття навчального закладу було обумовлене історичним ходом духовного, зокрема, музичного життя українців, і, особливо киян, коли актуальною стала потреба у фахівцях-музикантах професійного рівня підготовки. Допомога та участь міського управління у становленні  музичної освіти м. Києва має більш ніж 200-річну історію. З 1627 року у Києві, за свідоцтвом П.В. Клименка – дослідника київської музичної старовини, існував оркестр (капела) «при озброєнім корпусі з міщан та почесних купців». Головним призначенням капели було - грати під час урочистих церемоній. А у 1786 році «постановою магістрату було улаштовано капелу з 18 музик з капельмейстером на чолі, а при капелі, для постійного її комплектування заведено школу». За сприяння Київського губернського предводителя (з 1866 р. по 1880 р.) Петра Дмитровича Селецького та особистого розпорядження Київського, Подільського і Волинського генерал-губернатора і командувача військами Київського військового округу Олександра  Павловича Безака 18 січня 1868 року було відкрито Київське музичне училище. Метою створення закладу була підготовка музикантів-виконавців  для музичних колективів і організацій міста – Київської опери та оркестрів тощо. Для успішного функціювання у 1874 році музичному училищу було виділено землю та будівлю у центрі Києва.

        Від перших років його діяльності формувалася концептуально-об’єктивна модель професійної освіти, яка охоплює увесь спектр музичної культури. В майбутньому такий принцип став програмним для багатьох професійних  музичних навчальних закладів України.

        Перша назва навчального закладу – музична школа, з 1883 року – музичне училище, середній навчальний заклад.

       Ще в 1880-90-ті роки училище переросло рамки середнього музичного начального закладу, воно було осередком усього музичного життя Києва. Найбільший внесок у становлення навчального закладу внесли його перші директори Р. Пфеніг - композитор, хоровий диригент, перший директор училища (1868 – 1875р.р.),  Л. Альбрехт, В. Пухальський. Про майбутнє училища піклувались А. Рубінштейн, П. Чайковський, О. Глазунов, С. Рахманінов.

      З їх ініціативи у 1913 році на базі училища було створено консерваторію. Протягом двох десятиліть училище і консерваторія існували як єдине ціле, де була середня і вища ступінь освіти.

      З 1934 року училище функціонує самостійно. У 1956 році училищу було присвоєно ім`я Р.М. Глієра – видатного композитора, педагога, диригента, директора Київської консерваторії в 1914-1920 рр., випускника училища по класу скрипки, з 1998 року навчальний заклад отримав статус Київського державного вищого музичного училища ім. Р.М. Глієра, з 2008 року – статус Київського інституту музики ім. Р.М. Глієра та у 2019 році - перейменовано у Київську муніципальну академію музики ім. Р.М. Глієра.

      З Академією пов’язані імена корифеїв музичного мистецтва України – засновника національної композиторської школи М. Лисенка, класиків української музики ХХ ст. М. Леонтовича, К. Стеценка, Л. Ревуцького, Б. Лятошинського.

      Серед вихованців Академії - багато видатних музикантів, чий внесок в музичне мистецтво давно вже визнаний історією:

 • класики української композиторської школи Левко Ревуцький, Пилип Козицький, Георгій та Платон Майбороди,
 • всесвітньо-відомий піаніст Володимир Горовиць,
 • видатний піаніст, композитор, засновник педагогічної школи, вчитель Д. Шостаковича та цілої плеяди всесвітньовідомих піаністів - педагогів  Леонід Ніколаєв,
 • видатний фортепіанний педагог Анна Артоболевська,
 • піаніст, науковець, історик піанізму Григорій Коган,
 • учень і друг П. Чайковського скрипаль Йосип Котек,
 • всесвітньо відомий вчений-музикознавець та педагог Болеслав Яворський – вчитель М. Леонтовича і Г. Верьовки,
 • відомий театральний композитор Ілля Сац,
 • видатний український виконавець і педагог, баяніст Микола Різоль,
 • хоровий диригент,  Герой України,  Павло Муравський,
 • видатні співаки Марія Литвиненко-Вольгемут, Дмитро Гнатюк,  Діана Петриненко,  та багато інших..

      Нова сторінка в історії Академії розпочалася з проголошення державної незалежності України. Внесок Академії у скарбницю національної та світової культури вагомий і незаперечний. 

   Розуміючи особливе місце і роль першого вітчизняного творчого навчального закладу в процесі гуманізації суспільства, збереження і примноження духовної мистецької скарбниці народу, інтеграції України до європейського і світового культурного процесу, його колектив проводить значну роботу в галузі музичної культури та професіонального виховання творчої молоді. КМАМ ім. Р.М. Глієра є базовим для аналогічних навчальних закладів України.

    Саме тут у 1980 році вперше в Україні відкривається відділ «Музичне мистецтво естради (джаз)». У витоків нової музичної спеціальності стояв знаний історик джазу Володимир Симоненко.

      Серед випускників останніх десятирічь, відомих у світі -  народні артисти України, лауреати Національної премії ім. Т. Шевченка Володимир Гришко, Валерій Буймістер та  головний диригент симфонічного оркестру Національної філармонії  Микола Дядюра, солістка Віденської опери Вікторія Лук’янець, всесвітньовідома оперна діва Людмила Монастирська.

      Не дивлячись на порівняно  малий час для розвитку нової музичної галузі, про видатні здобутки Академії свідчить діяльність випускників –  зірок української популярної музики: Ірини Білик, Володимира Гришка, Катерини Бужинської, Тіни Кароль, Євгенії Власової, Еl Кравчука, Василя Бондарчука, Івана Березовського, Романа Веремейчика, Злати Огневич, Еліни Іващенко тощо.

       Унікальність навчального закладу полягає в тому, що у його структурі функціонують підрозділи, що мають історично обґрунтовані традиції: школа -  коледж – Академія і забезпечують підготовку «Фахових молодших бакалаврів», «Бакалаврів», «Магістрів» за спеціальністю «Музичне мистецтво».

    Тільки з 2006 по 2020 роки контингент студентів виріс з 607 до 970 студентів. Відкрилась «Магістратура», заочне відділення, планується відкриття аспірантури, збільшився конкурс абітурієнтів з України та зарубіжжя. Гідно продовжують традиції своїх визнаних попередників, працюють в різних галузях вітчизняного та зарубіжного музичного мистецтва провідні виконавці, педагоги, науковці, композитори,  диригенти, продюсери – випускники КМАМ ім. Р.М. Глієра. 

      Серед випускників останніх десятирічь більш як 200  осіб відзначені почесними званнями  «Народний артист України»  (28),  «Заслужений  артист України»  (33),, «Заслужений  діяч мистецтв України»  (18); стали лауреатами Національної премії ім. Т.Г. Шевченка (7); є членами творчих спілок України (32); мають  вчений ступінь, займають посади професорів,  доцентів ВНЗ України (28).

 

Контингент викладачів –  371 особа.

Серед них:

- 9 докторів наук, професорів;

- 31 кандидатів наук, доцентів;

- 7 народних артистів України;

- 16 заслужених діячів мистецтва, працівників культури України;

- 16 заслужених артистів України;

- 64 викладачів-методистів.

 

Контингент студентів –  970 осіб.

      У доробку студентів-солістів і творчих колективів навчального закладу участь у міжнародних і вітчизняних фестивалях, майстер-класах, концертних проектах в Україні та за її межами, участь у презентаційних заходах на замовлення дипломатичного корпусу, акредитованого в Україні, артистичних агенцій, творчих спілок, мистецьких та урядових установ.

 • Щорічно студенти, викладачі та творчі колективи Академії дають до 400 концертів в Україні та зарубіжних країнах (Франції, Іспанії, Греції, Ізраїлі, Польщі, Німеччині, Сирії, Ірані, Хорватії, Вірменії тощо).
 • Молоді виконавці виступають на престижних вітчизняних сценах, вони - неодмінні учасники урядових заходів у Національному палаці «Україна», Національній опері України, сценах драматичнихтамузичних театрів, Резиденції Президента України, Колонній залі Київської міської державної адміністрації, Колонній залі ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України, філармонійних залах міст Львова, Дніпра, Чернігова, Вінниці, Кропивницького, Одеси, тощо, грають з провідними оркестрами в Україні та за її межами.

 

      Презентуючи українське виконавське мистецтво, студенти та творчі колективи КМАМ ім. Р.М. Глієра, а саме:

   лауреат міжнародних конкурсів – жіночий хор;

   лауреати міжнародних фестивалів – камерний хор, симфонічний оркестр і ансамбль струнних інструментів;

   лауреат джазових фестивалів – джазовий оркестр;

   капела бандуристів;

   народний і духовий оркестри, щорічно виборюють біля 100 конкурсних нагород. Серед них чотири золоті, дві срібні, дві бронзові медалі Всесвітніх  Дельфійських ігор, Гран - Прі та лауреатські звання міжнародних конкурсів у Німеччині, Іспанії, Італії, Греції, Польщі, Китаї, Кореї, Сербії, України.

 

  Внесок КМАМ ім. Р.М. Глієра у скарбницю національної та світової культури вагомий і незаперечний.

 

Ректор – композитор, кандидат мистецтвознавства, професор,

народний артист України Олександр Йосипович Злотник

тел./факс: +38 (044) 288-32-62

 

ЯК НАС ЗНАЙТИ

Версiя для друку


ujkjc